БРЕНДОВИ ГУМИ

bridgestone

Bridgestone

matador gumi

Apollo

michelin

Michelin

sava gumi

Sava

BFGOODRICH LOGO

BF Goodrich

tigar gumi

Tigar

30 %
OFF
30 %
OFF
30 %
OFF
30 %
OFF
30 %
OFF
30 %
OFF
30 %
OFF
30 %
OFF

Постојат повеке од 50 различни брендови на гуми.

Гуми. Сите знаеме што се тие и веројатно сме свесни дека иако сите можеби изгледаат слично – црни, тркалезни, гумени кругови – постојат многу различни типови, секој дизајниран да функционира на одреден начин во зависност на возилото што го возиме, теренот по кој возиме и перформансите што ги очекуваме.
 
Тие се единствената компонента на возилото што всушност ја допира земјата и како такви нивната важност не може да се прецени – комплетот гуми со добар квалитет поставени на вашиот автомобил е речиси најважната безбедносна карактеристика што постои.
 
Значи, кој ги дизајнира и прави овие гуми? Без сомнение, сте слушнале за некои брендови како што се Bridgestone и Michelin, но кои други производители се таму? Кои се врвните брендови?
 

1. Bridgestone гуми

Бриџстоун е јапонски производител на гуми и најголем производител на гуми во светот. Компанијата ги покрива сите основи, од тркачки гуми со високи перформанси, па сè до најекономичните, лесни гуми и сè помеѓу. Бриџстоун има богата историја на највисокото ниво на мотоспорт ширум светот, вклучително и тоа што беше снабдувач на Формула 1 (Ф1) од 1997 до 2010 година и за помалите категории како Ф2 и Ф3 од 1980-тите години на неколку сезони.
 
Тие, исто така, некогаш беа единствениот снабдувач на гуми за MotoGP, до крајот на 2015 година. Firestone, подружница на Bridgestone, е единствениот снабдувач на гуми на IndyCar серијата од 2000 година.
 
Компанијата има околу 180 производствени погони и капацитети за истражување и развој во 26 земји и ги продава своите производи во повеќе од 150 земји.

2. Michelin гуми

Овој производител на гуми од Франција е уште еден глобален играч во индустријата, обезбедувајќи гуми за повеќе од 170 земји. Мишелин беше инкорпориран во 1889 година, а нивните првични напори беа насочени околу создавање на пневматска гума за велосипед што не требаше да се залепи на раб. Компанијата беше иноватор во индустријата и стоеше зад дизајнот и развојот на радијалната гума. Компанијата имаше големо учество во мотоспортот и моментално е единствениот снабдувач на гуми за MotoGP.
 
Тие исто така беа натпреварувачи за вклучување/исклучување во Ф1 до крајот на 2006 година. Денес, како и производството на гуми за автомобили, Мишелин покрива сè, од велосипеди до вселенски шатлови! О, и ако го барате најдоброто место за потсмев на луксузна храна – Мишелин е компанијата што стои зад тој систем за оценување ѕвезди за кој можеби сте слушнале.

3. Goodyear гуми

Goodyear е американска компанија и најпродаваниот бренд на гуми во таа земја. Основана во 1898 година, Goodyear започна со производство на гуми за велосипеди и кочија. Помалку од 100 години подоцна, тие правеа гуми што ги користеше НАСА на Месечината. Goodyear имаше голем ангажман како снабдувач на гуми во Ф1 и сè уште ја задржува наметката на најуспешен снабдувач на гуми во Ф1, и покрај тоа што последен пат беше вклучен во 1998 година.
 
Во моментов, Goodyear е единствениот снабдувач на гуми за Националната асоцијација за акционерски автомобилски трки (NASCAR). Годишните продажби од повеќе од 15 милијарди американски долари го истакнуваат Гудјар како вистинска индустрија во тешка категорија.

4. Pirelli гуми

Ако сте љубител на брзината и на формулите Ф1, сигурно сте многу запознаени со италијанската компанија Пирели. Нивните гуми се главен во тимските гаражи и се од 2011 година кога Ф1 одлучи да воведе контролна гума за секој тим. Пирели во моментов е заклучен да биде снабдувач на гуми за Ф1 до крајот на сезоната 2023 година.
 
Излегува дека тие се исто така многу популарни кај просечните возачи ширум светот, и покрај тоа што многумина од нас не поседуваат Формула 1 болиди. Основана во 1872 година, Пирели е препознаена за најсовремената технологија и врвниот квалитет на своите производи. во 2015 година Пирели беше купен од кинеската компанија ChemChina – која останува главен акционер.

5. Apollo гуми 

Пневматиците Apollo се првата марка во нашата листа без голема историја на мотоспортот и, основани во 1972 година, се релативно млада во споредба со другите големи играчи на гуми. Тоа не ги спречи да станат еден од најголемите производители на гуми во Индија или да добијат некоја сериозна привлечност ширум светот каде што денес извезуваат во над 100 земји.
И покрај ова, 70% од нивниот приход се генерира на нивниот домашен пазар, каде што нивните достапни, но квалитетни гуми се хит. 25% доаѓаат од Европа каде Аполо е сопственик на компанијата за гуми Vredestein.
 

WWW.EGUMI.MK 

Брендови гуми 

 

 

magacin za gumi mk
magacin za gumi mk