Најдобрите 10 зимски гуми 2022 – 2023 тест – Видео

zimski gumi test

Најдобрите 10 зимски гуми 2022 – 2023 тест – Видео

Ова е најдлабокиот тест за зимски гуми за 2022 – 2023.

Значи, која зимска гума е најдобра за ВАШИТЕ потреби? За да дознаам, земав десет од најпопуларните зимски гуми на пазарот и ќе ги тестирам на снег, суво и влажно, бучава, удобност и отпорност на тркалање!

Големината на гумата што ја тестирам е масовно популарна 225/45 R17, а од десетте зимски гуми на тест, пет од нив се нови за 2022 година, што е многу возбудливо!

Во овој зимски тест на гуми имаме:

Bridgestone Blizzak LM005

Continental WinterContact TS870

Goodyear Ultragrip Performance 3

Hankook Winter I*Cept RS3 W462

Kleber Krisтal HP3

Michelin Alpin 6

Petlas snowmaster W651

Pirelli Cinturato Winter 2

Semperit Speed Grip 5

Vredestein Wintrac Pro

Табела со резултати од тестот за зимски пневматици гуми за 2022 година.

Ја гледате табела со севкупни резултати за тестот на гуми за тестирање на зимски гуми за 2022 година.

Ве молиме имајте предвид дека системот за бодирање се заснова на процентуална распределба помеѓу категориите, а потоа понатамошна дистрибуција во под-категориите. Колку е поголема % бодирањето, толку поголемо влијание има врз целокупниот редослед.

За најдобри резултати, сите категории на високо ниво треба да изнесуваат 100%, како и секоја под категорија.

Test Data

TyreTotalDry BrakingDry HandlingSubj. Dry HandlingWet BrakingWet HandlingSubj. Wet HandlingStraight AquaCurved AquaplaningSnow BrakingSnow TractionSnow HandlingSubj. Snow HandlingSubj. ComfortNoisePriceRolling Resistance
Bridgestone Blizzak LM00593.1%39.40 M79.8 s90 Points27.30 M97s100 Points80.00 Km/H7.3 m/sec227.20 M5.10 s116.2 s90 Points100 Points68.9 dB135.698 kg / t
Continental WinterContact TS 87092.1%39.20 M80.2 s90 Points27.60 M97.7s90 Points82.40 Km/H8.1 m/sec227.80 M5.10 s116.5 s85 Points90 Points69.5 dB166.498.4 kg / t
Hankook Winter I cept RS391.2%37.80 M80.3 s85 Points28.20 M98.8s85 Points81.80 Km/H7.1 m/sec229.40 M4.90 s113.6 s100 Points90 Points69.6 dB119.998.8 kg / t
Pirelli Cinturato Winter 290.2%37.6 M80.4 s100 Points30.4 M99s100 Points78.90 Km/H6.8 m/sec229.3 M5.10 s114.9 s100 Points100 Points68.5 dB165.998.9 kg / t
Semperit Speed Grip 589.3%37.5 M79.9 s95 Points32.3 M102.2s85 Points81.30 Km/H8.0 m/sec228.9 M5.40 s116.5 s90 Points90 Points69.3 dB119.398.2 kg / t
Vredestein Wintrac Pro89.1%36.9 M79.9 s85 Points29.5 M99s95 Points76.90 Km/H6.5 m/sec229.1 M5.40 s118.5 s85 Points90 Points69.2 dB135.899.2 kg / t
Michelin Alpin 689%36.60 M80.7 s90 Points31.80 M100.6s90 Points79.90 Km/H7.6 m/sec229.60 M5.10 s115.6 s90 Points100 Points69.8 dB163.599.1 kg / t
Kleber Krisalp HP388.3%38.40 M80.7 s80 Points34.80 M102.8s85 Points83.50 Km/H7.1 m/sec227.20 M4.70 s113.3 s95 Points90 Points69.1 dB151.398.8 kg / t
Petlas Snow Master W65185%39.4M81.9s70 Points39.50M111.8s10 Points71.20Km/H4.8m/sec227.80M4.70s112.2s100 Points85 Points

Комплетниот тест направен од страна на Tyre Reviews може да го видите на диолниот линк.

Tyre Reviews

eGumi – Call canter: 02/3111-131 & 070/306-729

Najprodavani dimenzii

175/70 R13 175/65 R14 | 185/65 R14 | 195/65 R15 | 205/55 R16 225/45 R17

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Required fields are marked *